Kapitola 4. Integrace sémantiky na současném webu

Obsah

Kde vzít definice druhů, atributů a věcí?
Přebrat
Vytvořit
Jak vytvořit metadata?
Mikroformáty
RDFa
eRDF
Porovnání: Mikroformáty vs. RDFa vs. eRDF
Implementace mikroformátů
Implementace RDFa

Kde vzít definice druhů, atributů a věcí?

Přebrat

Pokud se rozhodneme jít cestou přebírání definic, velmi cenným pomocníkem nám budou tzv. Linked Data Cloud. Jde o neustále se rozšiřující množinu sémantických slovníků (ontologií), které jsou veřejně dostupné, znovupoužitelné a vytvořené podle principů Linked data. Tyto principy definoval ve své stejnojmenné eseji Tim Berners–Lee. Jde o několik bodů, jak bychom měli správně propojovat informace na webu, aby jimi šlo dobře procházet, prohledávat a nacházet další zdroje.

Každý objekt má mít svoje URL, na kterém zájemce nalezne informace o objektu a odkazy na další relevantní zdroje. Informace jsou poskytovány na základě toho, kdo se ptá. Jestliže se ptá počítač (agent), tak dostane strojově čitelná data. Pokud se ptá člověk, dostane je v lidské podobě [LinkedDataPetrak].

Komunitní projekt Linking Open Data publikuje otevřené databáze jako Linked Data. Jako nejlepší příklad je DBpedia obsahující data, extrahovaná z Wikipedie. Dalšími jsou např.: Dublic Core, FOAF, DOAC, atd. Více se o jednotlivých slovnících zmíníme v samostatné kapitole „Používané technologie“.

Obrázek 4.1. Systém Linked Data. (Zdroj: [LinkedData])

Systém Linked Data. (Zdroj: )

Není však samozřejmostí, že všechny ontologie spadají pod Linked Open Data. Existují ontologie, které se vyvíjí samostatně.

Vytvořit

Pokud bychom nebyli spokojení s již vytvořenými ontologickými slovníky, je možné si takovou databázi vytvořit. V tom případě bychom měli pamatovat na zmíněné principy Linked Data. Touto variantou se ale v této práci nebudeme blíže zabývat.