Se zavedením podpory RDFa, mikroformátů a eRDF vyhledávači se v podstatě hned začalo spekulovat, jestli takovéto weby budou ve výsledcích nějak zvýhodňovány [incentiva]. Již teď se ohodnocování webových stránek skládá z více než 100 parametrů (jen jedním z nich je často probíraný PageRank) a do budoucna je velmi pravděpodobné, že obsah metadat na stránce v této formě se bude kladně odrážet i v ohodnocení vyhledávačem. Mohla by to tedy být jedna z incentiv pro zavedení sémantických technologií postupně na každý web. Protože je známo, že snad každý, kdo publikuje nějaký obsah na Internetu, chce být na dobrých pozicích ve vyhledávači.
Ze statistik se také zjistilo, že po zavedení odlišných výpisů výsledků[10]pro weby obsahující metadata se jejich CTR [11]zvedlo až o 15%. To znamená, že weby, které používají sémantické technologie, jsou pak nejen relevantnějšími výsledky, ale jsou také úspěšnější v boji na straně výsledků vyhledávačů - lidé na ně více klikají [ctr].
S tím souvisí další možná incentiva k používání sémantických technologií. Google se se svým reklamním systémem AdWords snaží cílit na co nejrelevantnější obsah[12]. Sémantický web by mu měl k této činnosti (core business Googlu) výrazně pomoci. Vycházíme teď z předpokladu, že vyhledávání pomocí sémantických technologií je úspěšnější, a proto najít vhodnou cílovou stránku pro umístění reklamy bude snazší. Google by tak mohl inkasovat větší zisky, protože je dokázáno, že na relevantnější reklamu kliká více lidí.
Google vkládá PPC reklamu na servery 3. stran pomocí systému AdSense. Je tedy možné, že časem bude nutit (zvýhodňovat) takové uživatele systému AdSense (publikující obsah), kteří budou mít své stránky sémanticky popsány. Tím by se mohl sémantický web také rychleji rozšířit.